Akneye yatkın cilt için bakım önerileri

Akneye yatkın cilt için bakım önerileri

Paylaş:

Sanıldığının aksine her yaşta çıkabilir. Burada temel mekanizma ciltte sebum sentezinin fazla olması ve gözenekli cilt yapısının olmasıdır. Hedefimiz sebum yani yağ sentezini azaltmak gözenekleri sıkılaştırmak olmalıdır.

Sebum sentezini azaltmak ve amacıyla karbonpeeling, TMC peeling, retinoik asit serumlar kullanabiliriz. Gözenek sıkılaştırmak amacıyla fraksiyonel lazerler en başarılı uygulamalardandır. Tabi yine karbonpeeling ve retinoik asit serum fayda gösterebilir.

Akneli cilt bakım rutinimize almamız gereken serumlar arasında niasinamid, salisilik asit ve c vitamini de bulunur. Gece rutininize retinoik asit gün aşırı kullanım sabahları c vitamini ve niasinamid dönüşümlü kullanılabilir. Salisilik asit antibakteriyel etkinlik gösterdiği için bu durumdaki aknelerde daha başarılıdır. Günlük rutine eklenebilir.

Kişinin ihtiyaçlarına göre belirlenen tedavi seçenekleri dermatologunuz tarafından takip edilmelidir. Çünkü birkaç ay sonraki ihtiyaçlarınız başlangıçla aynı olmayabilir. Özellikle yağ bazlı serumlar iyileştirmek yerine gözenek tıkanıklığı ve sonrasında akneye sebep olabilmektedir. Dikkatli olmakta fayda var.

Sonuç olarak her cilt yapısı ve ihtiyaçları birbirinden farklıdır. Gelişen teknolojiler ve ilaçlar sayesinde artık günümüzde akne bir sorun olmaktan çıkmıştır. Dermatologunuz size en uygun tedaviyi ve bakım önerilerini seçecektir.

Bilgi ve Danışma Formu

Ziyaretçi Yorumları

Meslek hayatı boyunca çok sayıda yurt içi ve yurt dışı eğitim kongreleri sempozyumlar ve estetik kozmetik dermatoloji alanında kurslara katılmıştır. Uzman Doktor Sevda Demirbulak 2022 yılı itibari ile siz değerli danışanlarına ve hastalarına kendi kliniğinde hizmet vermektedir.