ALOPESİ AREATA

ALOPESİ AREATA

Paylaş:

Alopesi saç dökülmesi anlamına gelir. Bir kişide yuvarlak veya oval şekilli, deride değişiklik olmadan saçlı deri, kaş kirpik, sakal, bıyık veya vücut kıllarında para büyüklüğünde kayıp olmasıdır

Alopesi areata neden oluşur?

Alopesi areata; otoimmün (kişinin kendi savunma hücrelerinin vücudundaki hücreleri yabancı görüp saldırması) bir hastalıktır. Burada, savunma hücrelerinin kişinin kendi kıl köklerine saldırması ile alopesi areata gelişir.

Alopesi areata bulaşıcı mıdır?

Alopesi Areata bulaşıcı değildir.

Alopesi aretanın genetik geçişi var mıdır?

Genetik olarak yatkın olan kişilerde tetikleyici bir takım faktörlerle hastalık oluşur.

Aloepsi areata başka hastalıklarla beraber olabilir mi?

Alopesi areata görülme riski tiroid hastalığı, vitiligo (ala) hastalığı, atopik ekzeması olanlar ve ailelerinde astım, şeker ve alerjik hastalık bulunanlarda daha fazladır.

Alopesi areata tanısı nasıl konulur ?

Tanı dermatolojik muayene dışında dermoskopik inceleme ya da nadiren deri biopsisi alarak konulur.

Alopesi areata nasıl tedavi edilir?

Alopesi areatanın tam bir tedavisi yoktur. Kıllar genellikle kendiliğinden bir yıl içinde yeniden gelebilir. Tedavi kılların daha hızlı geri gelmesine yardımcı olabilir. • Tedavide yama biçimindeki saç dökülen alan yerel iğne, steroidli krem veya losyon, yaygın durumlarda ağızdan steroidli tabletler, ditranol krem kullanılmasını önerebilir. Bu ilaçların biri veya birkaçı birlikte kullanı- labilir. • Deri hastalıkları uzmanınıza ilaçlara bağlı oluşabilecek yan etkileri sorunuz. Tedaviniz sırasında oluşan reaksiyonlar için en kısa sürede deri hastalıkları uzmanınıza danışınız.

Hastalık ne zaman geçer?

Hastaların büyük kısmı bir yıl içinde tamamen iyileşir. Ancak bazı hastalarda tedaviye yanıt alınamayabilir. Bazılarında iyileşme ve yeniden dökülme devam edebilir.

Bilgi ve Danışma Formu

Ziyaretçi Yorumları

Meslek hayatı boyunca çok sayıda yurt içi ve yurt dışı eğitim kongreleri sempozyumlar ve estetik kozmetik dermatoloji alanında kurslara katılmıştır. Uzman Doktor Sevda Demirbulak 2022 yılı itibari ile siz değerli danışanlarına ve hastalarına kendi kliniğinde hizmet vermektedir.