Batık tırnak tedavisi (ingrown nail) nasıldır?

Batık tırnak tedavisi (ingrown nail) nasıldır?

Paylaş:

Tırnaklarımız parmak uçlarını koruyan ve işlevini artıran keratin tabakanın sertleşmesiyle oluşan yapılardır. Tırnaklar birçok travmatik durumlara bağlı bozulabilir. Ya da sistemik hastalıklara veya cilt hastalıklarına bağlı şekil ve yapı bozukluğu görülebilir. Bugünki yazımda tırnak batmaları ve tedavilerinden bahsetmek istiyorum.

Tırnak batmaları deyince akıllara ayak tırnakları gelebilir. Ancak aslında el tırnaklarında da batık şikayeti görebiliyoruz. En sık sebep yanlış tırnak kesimleri olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle ayak tırnaklarını düz kesmek ve yanları sadece törpülemek gerekiyor. Eğer batan kısmı çıkarmak amacıyla kesersek bu anlık rahatlama yapabilir belki ancak ilerleyen dönemde tırnak boyuna uzarken enine doğru yani ete doğru da uzama yapacaktır. Bu durumda batık daha da ilerleyecektir.

Tırnak batık durumunda kliniğimizde iki çeşit tedavi yaklaşımımız mevcuttur. Öncelikle batığın durumu ilerlediyse parsiyel matrisektomi ve tırnak yatağı revizyonu yapmak uygun olacaktır. Yani lokal anestezi altında tırnağın batan kısmı kesilerek çıkarılır. Sonrasında tırnak o kısımdan tekrar büyümesin diye lazerle yatağa tedavi uygulanır. Tırnak kenarına küçük bir dikişle işlem tamamlanır. 1 hafta evde pansuman önerilir. 1 hafta sonra kontrol muayenede dikiş alınmalıdır. Bu yöntem en etkili ve kesin tedavi yöntemi olup tekrarlama olasılığı oldukça düşüktür.

İkinci tedavi seçeneğinde tırnak batması çok ilerlemediği durumlarda seçilmelidir. Bu durumda tırnak teli uygulaması, tırnak tüpü tedavisi gibi tedavilerle amaç tırnağın altta kalan deriye zarar vermesini engellemek olmalıdır. Böylece deri iyileşirken ödem ve enfeksiyon durumu da iyileşecektir. Sonrasında nüks olmaması adına doğru tırnak kesim teknikleri ve tırnak kenarlarını törpüleme faydalı olacaktır.

El tırnaklarında batık en sık sebebi ellerin fazla suyun içinde kalmasıdır. Bu durum paronişi yani tırnak enfeksiyonuna sonuç olarak da batığa sebep olabilir. Muayene sırasında sebep tespit edilir ve sıklıkla lokal yara bakımı ve ilaçlarla tedavi edilebilir. Cerrahi müdahaleye nadiren ihtiyaç duyulur.

Özetleyecek olursak tırnak batıklarının tedavisi dermatoloji uzmanları tarafından yapılmaktadır. Muayene sırasında ihtiyaçlarınıza göre en doğru tedaviye hekiminizle birlikte karar vermek en doğrusu olacaktır. Yanlış pedikürden yanlış tırnak kesiminden ve dar ayakkabıdan kaçınmak batık engellemek açısından faydanıza olacaktır.

Bilgi ve Danışma Formu

Ziyaretçi Yorumları

Meslek hayatı boyunca çok sayıda yurt içi ve yurt dışı eğitim kongreleri sempozyumlar ve estetik kozmetik dermatoloji alanında kurslara katılmıştır. Uzman Doktor Sevda Demirbulak 2022 yılı itibari ile siz değerli danışanlarına ve hastalarına kendi kliniğinde hizmet vermektedir.