Botoks yüz bölgesinde nerelere uygulanabilir?

Botoks yüz bölgesinde nerelere uygulanabilir?

Paylaş:

Botilunum toksin çok bilinen adıyla botoks, bilindiği üzere mimik kırışıklıkları tedavisinde kullanılan bir ilaç. Yüz bölgesinde en çok bilinen kullanım alanları kaş arası, alın kırışıklıkları ve göz çevresi uygulamalarıdır. Bu bölgeler dışında az bilinen kullanım alanlarından bahsetmek istiyorum.

Yüzümüzde oluşan kırışıklıkların mekanizmasına bakarsak kas hareketlerinin yıllar içinde belirginleşmesine bağlı olan mimik kırışıklıklarını en sık görebiliriz. Ancak ciltte solar elastoz ve yaşa bağlı kollajen kaybına bağlı kırışıklıklar da oluşabilir. Ya da derideki gevşemeye bağlı ve yüz üzeri uyumaya bağlı oluşan kas hareketine uymayan derin kırışıklıklar oluşabilir ve uyku çizgileri olarak adlandırılır. Bu çizgiler için mikrobotoks uygulamak faydalı olacaktır.

Üst yüz botoks ya da 3 bölge botoks olarak bilinen alın ve göz çevresi ile kaş arası çizgilere botoks uygulayabiliriz. Bunun yanında burun üzerinde bunny lines dediğimiz nasal kas üzerine yine botilunum toksin uyguluyoruz. Dudak çevresinde oluşan smoker lines dediğimiz dudağı enine kesen çizgilerde toksin uyguluyoruz. Ağız kenarsından çeneye uzanan marionette çizgileri için toksin uygulanabilir. Gummy smile yani diş eti gülüşüne sebep olan kasları gevşetmek adına yine botoks tedavisinden faydalanırız.

Yüz bölgesi uygulamalarında diş sıkma yani massater kası botilunum toksin uygulamaları bu grupta sayabiliriz.

Boyun bölgesinde kırışıklığa sebep olan ve yüzümüzü aşağıya çeken kas grubu olan platismal bantlara uyguladığımız nefertiti botoks uygulamasından da bu grupta bahsedebiliriz.
Özetlersek tüm yüz ve boyun bölgesinde kırışıklık tedavisi için botilunum toksin uygulayabiliriz. Elbette doğru ellerde ve doğru teknikle uygulamak iyi sonuç almak için değerlidir.

Bilgi ve Danışma Formu

Ziyaretçi Yorumları

Meslek hayatı boyunca çok sayıda yurt içi ve yurt dışı eğitim kongreleri sempozyumlar ve estetik kozmetik dermatoloji alanında kurslara katılmıştır. Uzman Doktor Sevda Demirbulak 2022 yılı itibari ile siz değerli danışanlarına ve hastalarına kendi kliniğinde hizmet vermektedir.