Çocukluk Çağı Egzemaları

Çocukluk Çağı Egzemaları

Paylaş:

Atopik dermatit hayatın çok erken dönemlerinde başlar ve genellikle aileleri tedirgin eden bir hastalık grubudur. Yüzde 60 oranında hayatın ilk 2 ayından 1 yaşın sonuna kadarki zamanda ortaya çıkar. %30 unda 5 yaşına kadar ilk defa görülür, sadece %10 unda 6-20 yaş arasında ilk atak başlar.

Ortaya çıkaran veya artıran durumlar arasında ev tozları, polenler, kedi köpek tüyleri, bazı besinler örneğin inek sütü, yumurta, soya , fıstık ve balık en sık sebepler arasındadır. Deri bariyerini bozan her durum yani sık su ve sabun teması, enfeksiyonlar, cilt kuruluğu yine hastalığı şiddetlendiren durumlardandır.

Kış aylarında soğuk ve kuru hava ve yünlü kıyafet tercih edilmesi hastalığın alevlenmesine sebep olmaktadır.

Dermatolojik muayenede yanak ve katlantı bölgelerinde tipik olarak kızarık, kabuklanma veya sulantı şeklinde lezyonlar görürüz.

Atopik dermatit tedavisinde kısa süreli topikal bazı ilaçlar kullanarak ve yaygın olması durumunda alerji şuruplarıyla çözülebilir.

nemli olan sonraki atakları baskılamak için evde kullanılacak sabun, nemlendirici, deterjan yumuşatıcılar kısacası bebeğin cildine temas edecek her şeyi oturup beraber yeniden şekillendirmektir.

Alerjiye yönelik kan testleri (spesifik IgE), gerekli durumlarda deri testleri ( deri prick testi) yapılabilir.

Kişinin alerjenden uzak durması en etkili korunma yöntemleri arasındadır.

Özetlersek atopik yani hassas cilt yapısına sahip bebeklerin cilt bakım ürünleri ciltlerine uygun seçilirse, topikal nemlendirici ve su tutan emolyentler tercih edilirse atak sayısı ve atağın süresi belirgin azalır. Hem hastamız hem aile günlük hayatlarına rahat bir şekilde devam edebilirler.

Bilgi ve Danışma Formu

Ziyaretçi Yorumları

Meslek hayatı boyunca çok sayıda yurt içi ve yurt dışı eğitim kongreleri sempozyumlar ve estetik kozmetik dermatoloji alanında kurslara katılmıştır. Uzman Doktor Sevda Demirbulak 2022 yılı itibari ile siz değerli danışanlarına ve hastalarına kendi kliniğinde hizmet vermektedir.