Dermatolog olarak asla yaptırmam dediğim işlemler neler?

Dermatolog olarak asla yaptırmam dediğim işlemler neler?

Paylaş:

Dermatoloji uzmanı olarak sektörde 15.yılımı bitirmiş bir hekim olarak söyleyebilirim ki bazı trend uygulamalardan uzak durmanızda fayda var. Bu yazımda bu uygulamalardan kısaca bahsetmek isterim.

Leke tedavisinde dermapen uygulamalarını önermiyorum. Lekelerde özellikle de esmer bireylerde lekeler daha da koyulaşabilmektedir. Yine leke tedavisinde sıkça gördüğüm yosun peeling veya green peel işlemleri yine lekeyi açıp sonrasında daha koyu bir lekeye dönüşebiliyor. Burada değinmek isterim ki leke tedavisi dermatoloji uzmanının takibini gerektirir. Uygulamalar kişinin leke ve cilt tipine göre belirlenmelidir. Bir tedavi protokolünü her bireye aynı şekilde uygulamıyoruz klinikte.

Yüz bölgesine alexandrite lazer epilasyon sistemi kullanmam. Çünkü ince kıllarda artış ve uzama yaptığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Dudaklara hydrapen uygulaması asla yaptırmayacağım işlemler arasında yer alır. Bu işlem vakumlu dudak gençleştirme ve dudak vitamini uygulaması adı altında geçmekte ve steril olmadığı gibi dudaklarda asimetri ve enfeksiyon durumuna sebep alabilmektedir.

Çizgiler içine kollajen ip veya kolajen kağıt uygulamaları asla yaptırmam. Çünkü bu ipler ve kağıtlar plastik cerrahlar tarafından sadece geniş yaralarda yara iyileşmesine destek amacıyla kullanılmaktadır. Açık yarada faydalıdır ancak ciltten emilemediği için alt tabakalara geçemez. Sadece cilt ile temas ettiğinde sıcaklıkla ve nemle eriyebilir. Ve tabii ki kırışıklık tedavisinde bilimsel olarak yeri yoktur.

Özetle cildiniz kıymetlidir. Lütfen işinin ehli olmayan, dermatoloji kliniği olmayan yerlerde işlem yaptırırken iki kez düşünün. Güzelleşeyim derken sağlığımızdan olmayalım.

 

Bilgi ve Danışma Formu

Ziyaretçi Yorumları

Meslek hayatı boyunca çok sayıda yurt içi ve yurt dışı eğitim kongreleri sempozyumlar ve estetik kozmetik dermatoloji alanında kurslara katılmıştır. Uzman Doktor Sevda Demirbulak 2022 yılı itibari ile siz değerli danışanlarına ve hastalarına kendi kliniğinde hizmet vermektedir.