Ergenlik sonrası akne neden oluşur?

Ergenlik sonrası akne neden oluşur?

Paylaş:

Akne gözeneklerin sebum ile tıkanıp sonrasında bakteri yerleşmesiyle oluşan bir cilt hastalığıdır. Akne görüntüsünde kızarıklık uçları iltihaplı kabarıklıklar olabileceği gibi komedonal akne dediğimiz süreçte siyah ve beyaz nokta şeklinde de görülebilmektedir. Ergenlik döneminde bilindiği gibi büyüme hormonlarının etkisiyle sebum sentezinin de artışıyla birlikte tıkanıklık oluşma ihtimali artmaktadır. bu nedenledir ki sanki sivilceler sadece ergenlikte çıkar ve sonra kaybolur. Aslında her yaşta akne problemleriyle karşılaşmak mümkün olabilmektedir.

Ergenlik sonrası akne oluşumunun en sık sebepleri kozmetik ürünlerin yanlış kullanımıdır. Yani yüzümüze uyguladığımız cilt yapısına uygun olmayan her ürün serumler, kremler, yüz yıkama jelleri ve güneş koruyucular dahil iyi gelsin derken sivilceye sebep olabilir.

Akne dermatolojinin alanına giren bir cilt hastalığıdır. Mutlaka dermatolog önerisi gerekir. Hem tedavi hem cilt bakım ürünleri kişinin cildine özel belirlenmelidir. Bir başkasına iyi gelen ürün size iyi gelmeyebilir.

Ergenlikte ve sonrasında akne şikayetleriyle başvuran danışanlarıma basitçe önerilerim cildine uygun yıkama ürünleri ve nemlendiriciler yanında yaşına ve cildinin ihtiyacına uygun olarak seçtiğim retinoik asit, c vitamini, treneksamik asit ve hyaluronik asit serumlar oluyor. Reçeteyle alınan ilaçları cildin ihtiyacına göre belirleyip düzenli aralıklarla cilt bakımı öneriyorum. Sebum artışı varsa karbonpeeling lazerli cilt bakımlarını da tedavi protokolüne ekleyebiliyorum.

Bilgi ve Danışma Formu

Ziyaretçi Yorumları

Meslek hayatı boyunca çok sayıda yurt içi ve yurt dışı eğitim kongreleri sempozyumlar ve estetik kozmetik dermatoloji alanında kurslara katılmıştır. Uzman Doktor Sevda Demirbulak 2022 yılı itibari ile siz değerli danışanlarına ve hastalarına kendi kliniğinde hizmet vermektedir.