Genital Siğiller HPV Aşısı

Genital Siğiller HPV Aşısı

Paylaş:

Genital siğiller cinsel yolla bulaşan hastalıkların en yaygın olanlarından biridir. Human papillomavirus (HPV) etkeni ile temas sonrası hastalık oluşur. Bulaştan sonra 2-3 hafta içinde lezyon genellikle başlayabilir. Bazı durumlarda immun sistem durumuna bağlı olarak daha geç lezyonlar da olabilir. Deride ağrısız karnabahar görünümünde veya yassı kabarıklık şeklinde görülebilir. Semptom vermediği için genellikle yayılmış halde hasta bizlere başvurur.
HPV nin şu ana dek yaklaşık 200 tipi tespit ediliştir. Ancak bunların sadece belirli suşları rahim ağzı kanserine (cervix carsinoma) sebep olmaktadır. Bu nedenle söyleyebiliriz ki her genital siğil rahim ağı kanserine sebep olmaz. Ancak her hastada kadın doğum muayenesi ve pap smear testi öneriyorum. Böylece kendisinde veya eşinde HPV tespit ettiğimiz tüm hastalarımızda serviks HPV testi yapıyoruz.

HPV nasıl bulaşır?

HPV nin en sık bulaşma yolu cilt üzerindeki lezyona temastır. Siğil lezyonları elde, yüzde, kol bacakta, ayak tabanında, cinsel bölgelerde yani cildin her alanında görülebilir. Bu da demek oluyor ki havuzda saunada veya ortak tuvaletlerden de nadiren bulaş olabilmektedir. Ya da yine sık gördüğümüz şekilde annenin elindeki siğil çocuğuna bulaşabilmektedir. Ancak dediğim gibi HPV nin kanser oluşturan en sık tipleri olan 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58 tipleridir. Aşılar da bu suşları içerecek şekilde hazırlanmıştır. Genital bölge dışındaki lezyonlarda HPV tiplendirmeye gerek yoktur.

Hpv aşıları hangileridir?

Ülkemizde iki çeşit HPV aşısı bulunuyor. Cervarix HPV tip 16, 18 içerir. Gardasil 4 HPV tip 6, 11, 16, 18 e karşı koruyucudur. Yeni çıkan Gardasil9 ise HPV 6, 11, 1, 18, 31, 33, 4, 52, 58 tiplerine karşı koruyucudur. En kapsamlı olan aşı en son çıkan bu aşıdır.

HPV aşısı kimlere yapılır?

Aşılamadaki amaç temas etmemiş kişileri önceden korumaktır. Bu nedenle 9 yaştan itibaren kız ve erkek çocuklara aşı yapılmalıdır. 9-14 yaş aralığında 2 doz 6 ay arayla aşı yeterli olur 15-25 yaş aralığında 0-2-6. Aylarda Gardasil için, 0-1-6 aylarda Cervarix için aşı takvimleridir. Aşı virüse ait partiküller içererek vücudun immun sistemini hazırlar. Canlı aşı değildir bu nedenle hastalık oluşturmaz.

HP aşısı kimlere yapılmaz?

Hamilelik döneminde maya alerjisi olanlarda aşı yapmıyoruz. 45 yaş üzerinde ise önerilmiyor.
Özetlersek HPV enfeksiyonları rahim ağı kanseri, penis kanseri, ağız dudak kanseri anal kanserler ve baş boyun kanserine sebep olan öneli bir virüs tipidir. Aşı ile korunabiliyor olmak kıymetlidir. Geç kalmadan çocuklarımızı ve kendinizi aşılamayı ihmal etmeyiniz.

Kliniğimizde HPV tiplendirme testleri ve HPV aşılaması yapılmaktadır.

Detaylı bilgi almak için telefon numaralarımızdan ulaşabilirsiniz. 0554 790 78 97 – 0242 505 68 14

Bilgi ve Danışma Formu

Ziyaretçi Yorumları

Meslek hayatı boyunca çok sayıda yurt içi ve yurt dışı eğitim kongreleri sempozyumlar ve estetik kozmetik dermatoloji alanında kurslara katılmıştır. Uzman Doktor Sevda Demirbulak 2022 yılı itibari ile siz değerli danışanlarına ve hastalarına kendi kliniğinde hizmet vermektedir.