Günlük rutin için C vitamini

Günlük rutin için C vitamini

Paylaş:

Günlük cilt bakım rutini oluştururken sıklıkla c vitamini serumları eklemeyi tercih ederim. Çünkü C vitamini hem iyi bir antioksidan olarak görev yapmakta hem de kolajen sentez basamaklarında görev aldığı için önemlidir. Ayrıca tirozinaz isimli enzimin çalışmasını engeller ve leke oluşumunu engellemiş olur.

Aktif C vitamini farklı formlarda bulunabilir. Bazı formları yağda çözünürken bazı formları suda çözünebilen formlardadır. Kişinin cilt yapısı yağlı ise suda çözünebilen su bazlı C vitamini serumları seçmesinde yarar vardır.
C vitamini serumları nasıl kullanmalıyım?

C vitamini günlük rutinimizde gece retinoik asit veya treneksamik asit gibi bir gece serumu olduğu durumlarda gündüz uygulanabilmektedir. Güneş kremi altına uygulanabilir. Aksi durumlarda cildimizi temizledikten sonra gece yatarken de uygulanabilir.

Özetlersek C vitamini serum cilt bakım rutininde her yaşta kullanılabilen etkili bir destekleyicidir. Elbette cildinizin farklı ihtiyaçlarını belirlerken dermatolog görüşü almak faydanıza olacaktır. Kullandığınız serumun taşıyıcı bazının cildinize uygun olduğundan emin olunuz. Ve elbette üretici firmanın güvenilir olup olmadığını araştırmanızı tavsiye ederim.

Bilgi ve Danışma Formu

Ziyaretçi Yorumları

Meslek hayatı boyunca çok sayıda yurt içi ve yurt dışı eğitim kongreleri sempozyumlar ve estetik kozmetik dermatoloji alanında kurslara katılmıştır. Uzman Doktor Sevda Demirbulak 2022 yılı itibari ile siz değerli danışanlarına ve hastalarına kendi kliniğinde hizmet vermektedir.