Hamile iken veya emzirme döneminde estetik uygulama yaptırılır mı?

Hamile iken veya emzirme döneminde estetik uygulama yaptırılır mı?

Paylaş:

Medikal estetik uygulamalar cilt kalitemizi artırmak, leke ve kırışıklık gibi istenmeyen cilt kusurlarından kurtulmak amacıyla günümüzde oldukça sık tercih edilmektedir. Peki bu uygulamaları gebelik veya emzirme döneminde yaptırmak uygun olur mu bugünün konusu.

Gebelik ve emzirme dönemleri annede hormonsal açıdan müthiş değişimlerin olduğu dönemlerin başında gelir. Özellikle gebelik döneminde fetusun da sağlığı açısından medikal işlemler olan botoks, dolgu uygulamaları önermiyoruz. Çünkü küçük miktarlarda olsa da kana karışabilir ve bebeği etkileyebilir. Gençlik aşıları sıklıkla vitamin içerikli olmasına rağmen bu konuda yeterli çalışma ve bilgi olmadığı için yine tavsiye etmiyoruz. Lazer epilasyon aynı sebeplerden gebelik döneminde ara verilmesi gereken bir diğer uygulamamızdır.

Emzirme döneminde özellikle ilk 6 ay anne sütüne geçme ihtimali olduğundan botoks, dolgu ve gençlik aşılarına ara vermekteyiz. Emzirme bitiminde rahatlıkla işlemlere devam edilebilmektedir. Lazer epilasyon emzirme döneminde de yapılabilir.

Leke tedavileri emzirme döneminde ilk 6 ay sonrasında başlanabilmektedir. Ancak emzirme hormonları sebebiyle tedavi süreci daha uzun sürebilmektedir. İdeal olan emzirme bitiminde leke tedavisine başlamak olmalıdır.

Özetle gebelik ve emzirme dönemleri anne ve bebek için en özel anların başında gelir. Bu süreçte en ideal olanı medikal estetik işlemler için biraz beklemek olmalıdır. Sonraki dönemde gebelikle birlikte eklenen cilt problemleri için gerekli işlemler yapılacaktır.

Bilgi ve Danışma Formu

Ziyaretçi Yorumları

Meslek hayatı boyunca çok sayıda yurt içi ve yurt dışı eğitim kongreleri sempozyumlar ve estetik kozmetik dermatoloji alanında kurslara katılmıştır. Uzman Doktor Sevda Demirbulak 2022 yılı itibari ile siz değerli danışanlarına ve hastalarına kendi kliniğinde hizmet vermektedir.