Hangi Benlere Lazer Yapılabilir

Hangi Benlere Lazer Yapılabilir

Paylaş:

Hangi benleri lazerle alalım? Zararsız benler var mıdır?

Elbette cildimizde çıkan her oluşum için endişelenmeye gerek yoktur. Çok fazla sayıda ciltte iyi huylu deri lezyonları çıkabilir. Bunları ayırt etmek sizin için zor olabilir ancak kabaca özetlemek istiyorum.

En sık görülen yumusak fibromlar yani sizlerin deyimiyle et benleri. Tamamen zararsızdır. Estetik görünümü bozduğu için lazerle kolaylıkla alınabilir.

İkinci sıklıkla seboreik keratozlar gelir. Bir diğer adıyla kabuklu benler diyebiliriz. Yaşla sayısı artabilen ve güneşin tetiklediği bu benler de yine lazerle alınabilen benler grubundadır.
Yassı siğiller ben değildir ancak benzediği için bu gruba alabiliriz. Topikal ilaç tedavileri ve lazer tedavileriyle etkili bir şekilde tedavisi mümkündür.

Melanositik nevüsler gerçek benlerdir. Yani dermoskopik olarak takibi gereken diğer benlere göre risk taşıyabilen benler . Bu benlerin mutlaka dermatolog tarafından görülüp ona göre işleme karar verilmesi gerekir. Özellikle asimetrik, >0.5 cm üzerindeki benler lazer için uygun değildir. Papillomatöz dermal nevüsler lazerle yine risk yoksa alınabilir. Ancak bu benlerde tekrarlama riski yüksek olmaktadır. En iyi tedavi cerrahi eksizyon olmalıdır.

Konjenital melanositik nevüsler zararsız ben grubuna alınabilir. Doğumsal benlerdir. Rengi sıklıkla koyu kahverengi veya siyah olur. Görsel olarak ürkütücü görünse de risk diğer benlere göre daha düşüktür. Ani büyüme ve değişim olmadığı sürece takip etmek yeterlidir. Lazerle tedavisi mümkündür.

Benleriniz için dermatolog görüşü almanızı tavsiye ederim. Sıklıkla sosyal medyada gördüğümüz ve duyduğumuz üzere benlerin kontrolsüz yakılması veya üzerine lazer yapılması, asitle işleme tabi tutulması istenmeyen sonuçlara sebep olabilmektedir.

 

Bilgi ve Danışma Formu

Ziyaretçi Yorumları

Meslek hayatı boyunca çok sayıda yurt içi ve yurt dışı eğitim kongreleri sempozyumlar ve estetik kozmetik dermatoloji alanında kurslara katılmıştır. Uzman Doktor Sevda Demirbulak 2022 yılı itibari ile siz değerli danışanlarına ve hastalarına kendi kliniğinde hizmet vermektedir.