İple yüz germe kimlere uygulanmaz?

İple yüz germe kimlere uygulanmaz?

Paylaş:

İple yüz germe işlemleri günümüzde ip teknolojilerinin de ilerlemesiyle sıklıkla tercih edilir hale gelmiştir. Özellikle yarı kalıcı kollajen uyaran iplikler yani cog-pdo iplikler bu kategoride en çok tercih edilen ip uygulamalarıdır.

İple yüz germe ile ilgili görüştüğüm danışanlarımda sık yapılan bir hatadan bahsetmeliyim. İleri yaşlara kadar cilt için herhangi bir işlem yaptırmadan bekleyip sadece iple toparlanabileceği algısı var. Ya da ip uygulamalarının ileri yaşlarda yapıldığına dair bir inanç fark ediyorum. Aslında doğrusu ideal olanı cilt kalitesi çok düşmeden deride atrofi olmadan iple yüz germe yapılmasıdır. Çünkü cilt altı kayıplarında yani atrofik bir cilde ip uyguladığımızda işlem ömrü kısalmaktadır. İstediğimiz sonucu alamamamıza sebep olur.

Kollajen doku hastalıkları durumunda da iple yüz germe uygulamaktan kaçınılmalıdır. Bunlardan en çok bilinen sistemik lupus hastalığı ve romatoid artrit gibi romatizmal hastalıklarıdır. Ayrıca elbette gebelik döneminde işlem yapmak uygun olmayacaktır. Emzirme döneminde uygulanabilir bebeğin yaşı ve sağlık durumuna göre karar vermek doğru olacaktır.

Ağır yüzde iple yüz germe yapılabilir mi sorusuna evet diyebiliriz. Ağır yüzden kastımız yanakları dolgun ama gevşek cilt yapısına sahip danışanlarımızdan bahsediyorum. Bazen bu hasta grubunda gıdı problemleri de eşlik edebilmektedir. İple boyun germe ve lipoliz mezoterapi ile kombinasyon yapmakta yarar olmaktadır.

Özetlersek cilt kalitesi bozulmuş cildi atrofiye giden yani kağıt gibi incelmiş hasta gruplarında iple yüz germe önermiyorum. Bu grupta yağ enjeksiyonları ve ameliyatla yüz germe işlemleri daha başarılı olmaktadır. Eğer danışanımız ameliyat olmaktan çekiniyorsa önceliğimiz cilt kalitesini artıran lazer ve mezoterapiler veya dolgular ile desteklenip iple yüz askılama işlemini sonrasında planlamak olmalıdır.

 

Bilgi ve Danışma Formu

Ziyaretçi Yorumları

Meslek hayatı boyunca çok sayıda yurt içi ve yurt dışı eğitim kongreleri sempozyumlar ve estetik kozmetik dermatoloji alanında kurslara katılmıştır. Uzman Doktor Sevda Demirbulak 2022 yılı itibari ile siz değerli danışanlarına ve hastalarına kendi kliniğinde hizmet vermektedir.