Kadınlarda androjenik alopesi

Kadınlarda androjenik alopesi

Paylaş:

Androjenik alopesi erkek tipi yani hormonlara ve genetik yatıkınlığa bağlı olarak ortaya çıkabilen saçımızın tepeden başlayıp yanlara doğru giderek kelleşmesi durumudur. Sıklıkla erkeklerde görüldüğünden erkek tipi saç dökülmesi de diyoruz. Temel sebep androjen hormonların saç kıl folikül reseptörlerine bağlanıp kıl kaybına yol açmasıdır.

Kadınlarda genetik faktörlerin rolü büyüktür. Ancak hormonal sebepler mutlaka araştırılmalıdır. En sık sebep polikistik over sendromu olarak biline adet düzensizliği ve kıllanma artışı yapan hastalık durumudur. Bunun yanında diğer hiperandrojenik durumlar da sebep olabilir. Bazen tüm hormon seviyeleri normal bulunsa da hastalarımızda androjenik alopesi görülebilir. Bu durumda reseptör cevabının yüksekliğinden bahsedebiliriz. Yani vücut az seviyedeki hormona da aşırı cevap üretip bu duruma sebep olabilmektedir.

Kadınlarda görülen androjenik alopesi durumunda alttaki hastalık varsa tedavi edilmelidir. Bununla beraber saç tedavileri olan kök hücre uygulamaları, PRP ve saç mezoterapilerinden fayda görebilir hastamız. Eşlik eden kıllanma artışı ve akne problemleri varsa siproteron asetat kullanımı tavsiye edilir. Lazer epilasyon ve gerekirse inatçı akne tedavisi için isotretinoin ilaçlardan faydalanabiliriz.

Tedavi kişiye özeldir. Elbette dermatolog ve endokrinolog uzmanı birlikte değerlendirmelidir. Erkek hastlarımıza göre tedavi başarısı daha yüksektir. Ergenlik dönemi itibari ile de yatkınlık ve hormonal bozukluk olan tüm danışanlarımızda tedavi uygulamaktayız.

Erkek tipi saç dökülmesi erken tanı ve tedavi ile yüz güldürücü sonuçlar verebilir. Saç dökülmeleri için dermatoloğunuza başvurmanızda fayda olacaktır.

Bilgi ve Danışma Formu

Ziyaretçi Yorumları

Meslek hayatı boyunca çok sayıda yurt içi ve yurt dışı eğitim kongreleri sempozyumlar ve estetik kozmetik dermatoloji alanında kurslara katılmıştır. Uzman Doktor Sevda Demirbulak 2022 yılı itibari ile siz değerli danışanlarına ve hastalarına kendi kliniğinde hizmet vermektedir.