Kış aylarında cilt bakım tavsiyeleri

Kış aylarında cilt bakım tavsiyeleri

Paylaş:

Kış aylarında kuru ve soğuk hava cildimizde birçok problemi beraberinde getirebilir. Bunların başında egzemalar, saçlı deride kepeklenme sorunları ve saç dökülmeleri ve saç uçlarında kırılmalar gelmektedir.

Cilt bakım önerilerinden bahsederken cilt yapılarına göre yapılabilecek önlemleri detaylandırmak isterim. Yağlı ve karma cilt yapısına sahipseniz kış aylarında su bazlı nemlendiricilerden fayda görebilirsiniz. Seboreik dermatit dediğimiz yüzde kızarıklık ve pullanma şikayeti kış aylarında alevlenir. Bazen ilaçlı kremler kullansak da cilt bakım rutininde yağlı ciltlere uygun temizleme jeli ve su bazlı nemlendirici mutlaka destek tedaviye ekliyorum. Düzenli ve aralıklı medikal cilt bakımları ve karbonpeeling yaptırmak yine yararınıza olacaktır.

Kuru hassas cilt yapısına sahipseniz kış aylarında kızarıklık ve hassasiyetiniz artacaktır. Cildinizi temizlerken ya köpük ya da krem tarzında temizleyiciler cildinizin kurumasını engelleyecektir. Nemlendirici seçerken içerisinde yatıştırıcı treneksamik asit, beta glukan içeren nemlendirici barier kremler ve hyaluronik asit serumlar faydanıza olacaktır. Ayrıca kuru hassas ciltler için retinoik asit serumları bu aylarda kullanmak tahriş düzeyini artırabilir. Medikal cilt bakımı yapılacaksa buhar yerine ozon tedavisi ön planda olmalı ve bbl lazer veya babyglow gibi lazerli cilt bakımları tercih edilmelidir.

Lekeye yatkın cilt için kış aylarında bilindiği üzere lekenin tonu bir miktar açılmaktadır. Ancak bu sizi yanıltmasın çünkü lekeniz orada devam ediyor aslında. Leke tedavileri için en uygun zaman kış aylarıdır. Çünkü tedavi sırasında istenmeyen kızarıklık durumunun lekeye döneme şansı çok düşüktür. Ev bakım rutininde retinoik asit ve treneksamik asit öneriyorum. Gündüzleri c vitamini serum antioksidan olarak leke oluşumunu azaltmaya destek olacaktır. Cilt temizleme ürünü olarak treneksamik asit ve niasinamid içeren yüz yıkama köpüğü ve günlük nemlendirmede cilt yapısına göre su bazlı veya hassas nemlendirici öneriyorum. Elbette olmazsa olmazınız güneş koruyucuları kışın da devam etmeniz gerekmektedir. Kliniğimizde lekeli cilt bakımı için medikal cilt bakımı ve lazerle leke tedavilerimiz bulunmaktadır.

Özetlersek kış aylarında cildimizdeki değişiklikleri ve yapısını bilirsek evde desteklemek de dah kolay olabilir. Dermatoloğunuzla birlikte cildiniz hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilir ve günlük cilt bakım rutininizi oluşturabilirsiniz.

Bilgi ve Danışma Formu

Ziyaretçi Yorumları

Meslek hayatı boyunca çok sayıda yurt içi ve yurt dışı eğitim kongreleri sempozyumlar ve estetik kozmetik dermatoloji alanında kurslara katılmıştır. Uzman Doktor Sevda Demirbulak 2022 yılı itibari ile siz değerli danışanlarına ve hastalarına kendi kliniğinde hizmet vermektedir.