Kollajen aşısı nedir?

Kollajen aşısı nedir?

Paylaş:

Kollajen cildimizde hücreler arası boşlukta yer alan ve yara iyileşmesinde görev alan ayrıca cildimize elastikiyet ve parlaklık sağlayan protein yapıda bir moleküldür. Kelime anlamı Yunancada “kolla” yapıştıran, tutkal anlamındadır. Dokuya destek olur bir arada tutar.

Günümüzde enjekte edilebilir ve içilebilir kollajenler bulunmaktadır. Lazer ve radyofrekans cihazlarının da hedef noktası kollajeni uyarmaktır. 25 yaşından itibaren üretimi azalan bu molekül aslında genç görünmenin de anahtarı olarak kabul edilmektedir. Bu yazıda enjekte edilebilen kollajen yani kollajen aşılarından bahsetmek istiyorum.

Kollajen aşısı kimlere yapılır?

18 yaş üzerinde her bireye kollajen aşısı uygulanabilir. Genç yaşlarda sivilce izleri, çatlak tedavisi ve diğer izlerin tedavisinde tek veya lazerle kombinasyon tedavileri uygulamaktayız. 30 yaşlardan itibaren ise antiaging amacıyla ve daha ileri yaşlarda boyun ve çene hattındaki gevşemeyi tedavi etmek amacıyla kullanıyoruz.

Kollajen aşıları piyasada çeşitli jenerik isimlerde bulunabilir. Kliniğimizde 10 yılı aşkın süredir Linerase kollajen kullanıyoruz. 15 gün aralıklarla toplam 4 seans uygulama öneriliyor. Antiaging ve ciltte sıkılaşma etkisi 1 yıl devam ediyor.1 yıl sonra cildin durumuna göre idame dozları yapmak gerekebilir. İzlerde ise yeni oluşan cilt artık sizin yeni cildiniz olduğundan kalıcı etkiden bahsetmek mümkündür.

Kollajen aşısı kimlere yapılmaz?

Hamilelik döneminde, emzirme durumunda önerilmemektedir. Kollajen doku hastalıkları gibi romatizmal hastalıklarda yapılmaz. Molekül boyutu çok düşük yani 10 kilodaltondan küçük olduğundan cilt üzerinde alerji riski taşımamaktadır.
Özetlersek cildimizin temel yapı taşlarından olan kollajen molekülünü saf olarak cilt içine enjekte ettiğimiz kollajen aşıları günümüzde sıkça tercih edilmektedir. Saf kollajen içerdiğinden etkisi cihazlı sistemlere göre daha hızlı başlamaktadır. Doktorunuzla birlikte karar vermeniz en uygunu olacaktır.

 

Bilgi ve Danışma Formu

Ziyaretçi Yorumları

Meslek hayatı boyunca çok sayıda yurt içi ve yurt dışı eğitim kongreleri sempozyumlar ve estetik kozmetik dermatoloji alanında kurslara katılmıştır. Uzman Doktor Sevda Demirbulak 2022 yılı itibari ile siz değerli danışanlarına ve hastalarına kendi kliniğinde hizmet vermektedir.