Koltuk altı kararması (aksillar hiperpigmentasyon) tedavisinde yenilikler neler?

Koltuk altı kararması (aksillar hiperpigmentasyon) tedavisinde yenilikler neler?

Paylaş:

Koltuk altında renk değişikliği kişinin hayatını etkileyebilen estetik olarak görüntüsünü bozan bu nedenle bazen psikolojik olarak da etkileyebilen bir durumdur. Gelişen teknolojiler ve teknikler sayesinde elbette tedavisi mümkün bir hastalık grubuna alınabilir.

En sık sebeplerinden biri bölge epilasyonunda ağda kullanmaktır. Ağda kıl folikülünü kökten alırken kıl kökündeki melanin pigmenti parçalanıp cilt altına yayılır. Bu da zamanla deri renginde koyulaşmaya sebep olur. Lazer epilasyon sonrasında ağda yapılmadığı ve kıl kökleri kalmadığı için bu durum tersine dönebilir. Yine tedaviye destek amacıyla Qswitch Nd-Yag Lazer tedavileri ve topikal leke açıcı ilaçlar ile mezoterapiler eklenebilmektedir.

İkinci sıklıkta gördüğümüz sebep insülin direnci durumu. İnsülin direncinin olması hem kişide kilo arışına sebep olur, hem de insülin like growth faktör salgılandığı için deride kalınlaşma ve renk değişikliği meydana gelir. Bu duruma biz akantozis nigrigans diyoruz. Tanısı sıklıkla muayene sırasında belli olur gererkirse deri biyopsisi ile tanı kesinleştirilebilir. Tedavisinde diyet, topikal tedaviler yanında Qswitch Nd-YAG leke lazeri kullanıyoruz. 3 hafta aralıklarla yaptığımız tedavilerle yüz güldürücü sonuçlar almak mümkün olmaktadır.

Bazen de bu saydığımız sebepler saptayamayız. Kişinin deri rengi koyudur ve aşırı terlemesi vardır. Bu durumda sürtünmeye bağlı olarak cilt rengi koyulaşabilir. Bu aşamada terleme artışı yani hiperhidrozis için uygulanan botox tedavisi gündeme alınır. Yine gereklilik halinde topikal renk açıcı kremler eklenebilir.

Son sırada sayabileceğimiz bir durum koltuk altına yerleşebilen bir bakteriyel hastalık. Dermatolojide eritrasma dediğimiz bu durum Corynebacterium minutissimum bakterisi tarafından oluşur. Başlangıçta mercan kırmızısı renkte lezyonlar tedavi edilmediği takdirde koyu kahverengi renge dönüşür. Tedavisi lokal antibiyotikli kremler ve yıkama solusyonları yanında qswitch nd-yag lazer uygulamaktır. Terleme artışı durumunda hastalık tekrarlayabilir. Bu nedenle terleme için botox tedavisi önerilir.

Özetlersek her hastalıkta olduğu gibi koltuk altık kararmasının da birçok farklı nedeni olabilir. Tedavi seçenekleri arasında lokal kremler, renk açıcı mezoterapiler ve lazer tedavileri bulunmaktadır. Dermatolog dokrotunuz muayene ve tetkik yöntemleriyle sizler için doğru tanı ve tedaviyi düzenleyecektir.

Bilgi ve Danışma Formu

Ziyaretçi Yorumları

Meslek hayatı boyunca çok sayıda yurt içi ve yurt dışı eğitim kongreleri sempozyumlar ve estetik kozmetik dermatoloji alanında kurslara katılmıştır. Uzman Doktor Sevda Demirbulak 2022 yılı itibari ile siz değerli danışanlarına ve hastalarına kendi kliniğinde hizmet vermektedir.