Kozmetik aknesi nedir?

Kozmetik aknesi nedir?

Paylaş:

Akne ciltte gözeneklerin sebum veya başka sebeplerle tıkanması sonucu gelişebilen bir cilt hastalığıdır. Sivilce olarak da bilinir. Akne oluşum basamaklarında en önemli faktör tıkanıklıktır. Sonrasında önce siyah veya beyaz noktalar oluşur. Daha sonrasında bakteri yerleşimiyle de kızarıklık ve iltihaplı görüntü ortaya çıkar.

Akneye yatkın yağlı ve karma cilt yapısına sahip danışanlarıma her zaman cildine uygun günlük bakım ürünleri öneririm.

Cildi sebumdan ve toz ve makyajdan arındırmak için yüz yıkama jelleri ve su bazlı nemlendriciler olmazsa olmazımızdır. Elbette yine su bazlı güneşten koruyucu kremler tavsiye ederim.

Kişinin kullandığı ürünleri gözden geçirirken sıklıkla karşılaştığım durum yanlış kozmetik ürün seçimi oluyor. Bu kapsamda komedojenik fondötenler, nemlendiriciler güneş kremi veya yağ bazlı serumlar kullanan ve cildinde akneyi artırmış danışanlar görüyorum.

Ürün seçerken üzerinde non-komedojenik ibaresini aramalıyız. Cilt bakım ürünlerinde medikal ürünleri seçmeye özen göstermeliyiz. Örneğin C vitamini seçerken su bazlı olmasına, yüz yıkama ürününün cildimizi aşırı kurutmamasına dikkat etmeliyiz. Fondöten yerine renkli güneş koruyucular kullanabilirsiniz.

Özetlersek kozmetik kullanımına bağlı gelişen akne durumuyla kliniklerde sıkça karşılaşmaktayız. Kişi bunu hormonal bozukluğa veya stres durumuna bağlayarak önemsemeyebiliyor. Ancak tavsiyem şudur ki aknelerinizde artış gördüğünüzde son iki ayınıza dönüp bir bakın. Eğer yeni aldığınız bir kozmetik ürün varsa sebep bu ürün olabilir. Detaylı bilgi için elbette dermatoloğunuzla görüşmenizi tavsiye ederim.

Bilgi ve Danışma Formu

Ziyaretçi Yorumları

Meslek hayatı boyunca çok sayıda yurt içi ve yurt dışı eğitim kongreleri sempozyumlar ve estetik kozmetik dermatoloji alanında kurslara katılmıştır. Uzman Doktor Sevda Demirbulak 2022 yılı itibari ile siz değerli danışanlarına ve hastalarına kendi kliniğinde hizmet vermektedir.