Lekeli ciltler için tedavi ve bakım önerileri

Lekeli ciltler için tedavi ve bakım önerileri

Paylaş:

Leke kişiyi psikolojik açıdan etkileyebilen fiziksel bir durumdur. Çiller de leke grubuna alınabilir ancak doğal görüntü olduğundan hastalarımız genellikle çillerden rahatsızlık duymazlar. Dermatoloji kliniğine leke sebebiyle başvurular bizim melasma ve solar lentigo dediğimiz güneşe ve gebelik durumlarına bağlı gelişen durumlardır. Bu yazının konusu da haliyle melasma ve lentigo.

Melasma yıllar içinde lekeye yatkın bireylerde gördüğümüz hamileleik sonrasında veya kronik güneş hasarı sonrasında ortaya çıkar. Kişi lekenin bir anda çıktığını ifade eder genellikle. Aslında bu durumun çocukluk ve gençlik dönemlerinden gelen kronik hasar olduğunu kabul etmek gerekir. Tedavinin de uzun süreç gerektirdiğini kabul etmeliyiz. Kliniğime bu tanıyla başvuran danışanlarımda önceliğim lekenin oluşma sebebini sorgulamak olmaktadır. Sebebi ortadan kaldırmaya çalışırız. Lekenin derinliğini wood lambasıyla ölçerek tedavi planımızı buna göre şekillendiririz.

Tedaviler arasında lazer tedavileri ve cosmelan peel tedavilerini öncelikli olarak seçmekteyiz. Leke tedavisinde amaç kişinin fitzpatrick deri tipine ve sosyal hayatına en uygun tedavi sürecini seçmek olmalıdır. Leke tedavileri genellikle 3-4 ay gibi uzun sürelere yayılmalıdır. Unutmayınız ki hızlı bir şekilde lekenizden kurtulacağınızı söyleyen kişiler aynı hızla geri geleceğini sizlere belirtmiyor olabilir. Çünkü lekenin oluşması uzun süreler aldığı gibi cildin artık melanin üretmeyi baskılaması ve eski haline dönmesi de uzun süreçler gerektirecektir.
Lentigo yani güneş lekeleri para büyüklüğünde net sınırlı yuvarlak lekelerdir. Büyük çiller gibi düşünülebilir. Her lentigo iyi huylu değildir elbette. Önce dermatoskopi ile basit lentigo olduğundan emin olduğumuz durumlarda KTP lazer ile birkaç seansta tedavisi mümkündür. Güneş lekesi tedavisi melasmaya göre tedavisi görece daha yüz güldürücüdür. Tekrarlama olasılığı görece daha düşüktür.

Klinikte leke tedavisi uygulayınca evde devam ürünleri de sıklıkla tercih etmekteyiz. Güneşten koruyucu kremler ve şapka mutlaka tercih edilmedir. Lekeli cilt ev bakım rutininde ise retinoik asit, treneksamik asit ve c vitaminli serumları tavsiye ediyorum.

Sağlıklı bir tedavi süreci ve kişiye özel tedavilerin düzenlenebilmesi için en yakın dermatolog hekiminize başvurmanızı öneririm. Leke bir cilt hastalığıdır ve tabii ki işin uzmanı dermatoloğunuzdur. Ayrıntılı bilgi ve ön görüşme randevularınız için klinik telefonlarımızdan ulaşabilirsiniz.

Bilgi ve Danışma Formu

Ziyaretçi Yorumları

Meslek hayatı boyunca çok sayıda yurt içi ve yurt dışı eğitim kongreleri sempozyumlar ve estetik kozmetik dermatoloji alanında kurslara katılmıştır. Uzman Doktor Sevda Demirbulak 2022 yılı itibari ile siz değerli danışanlarına ve hastalarına kendi kliniğinde hizmet vermektedir.