Mantar nasıl bulaşır? Bulaştan nasıl korunabiliriz?

Mantar nasıl bulaşır? Bulaştan nasıl korunabiliriz?

Paylaş:

Mantar hastalıkları dermatolojinin sık karşılaşılan hastalıklar grubundadır. Bulaşıcı bir hastalıktır. Dolayısı ile tedaviden çok korunma yöntemlerini iyi bilmek önem arz eder.

Derinin mantar enfeksyonlarından bahsederken cilt yüzeyinde saç ve kıllı bölgelerde ve ağız içi vajinal bölge gibi mukozal alanlarda görülen mantarları anlamak gereklidir. Trichophyton, candida ve malezia furfur mukokütanöz mantar hastalıklarından sorumlu etkenlerdir.

Mantar enfeksiyonları 3 kaynaktan bulaşabilir. En sık insandan insana (ortak kullanılan eşyalar, hastalıklı deriye direkt temasla ) olmak üzere kedi köpek yavrularından veya çok nadiren topraktan bulaşabilir. Derinize bulaşmasını kolaylaştıran faktörler ise cilt bariyerinizin bozuk olması ( egzema, deride kuruluk çatlak vb), bağışık direncinizin düşük olması olarak sayılabilir.

Temel olarak nemli ortamları tercih ettiği düşünüldüğünde yaz mevsiminde neden artış gösterdiğini anlamak kolaylaşmaktadır. Özellikle havuz kenarı ,ortak şezlong ve havlu kullanımlarına dikkat etmek gerekiyor. Bu ortamlarda kendi temiz havlunuzu kullanmalı ve şezlong üzerinde açık alan kalmayacak şekilde havlunuzu örtmenizi öneririm. Havuz ve deniz sonrası duş almak ve iyice kurulanmak sizi koruyacaktır. Islak mayonun hemen değişimi de hem yüzeyel deri mantarlarından hem de vajinal mantar enfeksiyonlarından korunmada önemlidir.

Her yaz korunmaya dikkat etseniz bile sık tekrarlayan mantar enfeksiyonu olan hastalarıma önerim antimikotik özelliği olan vücut yıkama jellerini her duşta bir süre bekletip yıkamak olabilir. Enfeksiyon durumunda ivedilikle dermatoloğunuza başvurup tedavi düzenlemek de önem arz eder. Elbette ilaçların mantar çeşidine göre değişmekle birlikte en az 1-1.5 ay kullanılmasını da tavsiye ediyorum. Mikroskopik düzeyde devam eden mantar hastalıklarının nüks etmesini böylece önlemiş oluruz.

Özetlersek ister ayak mantarı ister vücut mantarı olsun temel korunma yöntemi ortak kullanım alanlarında dikkatli olmak ve ayaklarımızı ve vücut bölgelerimizi nemli terli bırakmamaktır.

Bilgi ve Danışma Formu

Ziyaretçi Yorumları

Meslek hayatı boyunca çok sayıda yurt içi ve yurt dışı eğitim kongreleri sempozyumlar ve estetik kozmetik dermatoloji alanında kurslara katılmıştır. Uzman Doktor Sevda Demirbulak 2022 yılı itibari ile siz değerli danışanlarına ve hastalarına kendi kliniğinde hizmet vermektedir.