Pityriasis rosea kabuklu gül hastalığı nedir?

Pityriasis rosea kabuklu gül hastalığı nedir?

Paylaş:

Pityriasis rosea hastalığı bir cilt hastalığıdır. Deride öncü lezyon madalyon bulgusu dediğimiz kabuklu kızarık para büyüklüğünde lezyon ile başlar sonrasında kol bacak ve gövdeye yayılır. Başlarda kaşıntılı değildir ancak keseleme lifleme gibi tahriş durumlarında vücuda yayılma hızı artarken kaşıntı da eklenebilir.

Dermatolojik hastalık olduğundan dermatoloji uzmanı görüp muayenede kolayca tanıyı koyabilir. Bazı karışan durumlardan muayene sırasında uyguladığımız testlerle ayırt etmek mümkün olmaktadır.

Bahar aylarında, stres durumlarında ortaya çıkmaktadır. Bazı viral enfeksiyon durumlarının da tetiklediği bildirilmiştir.

Döküntü bazen çok yaygın ve gürültülü olabilir ancak tedavisi mümkündür. Bulaşıcı özelliği bulunmamaktadır. İlaç olarak sıklıkla topikal kremler ve losyon tedavileri yeterli olmaktadır. Atipik rozase dediğimiz yaygın durumlarda sistemik antihistaminik ilaçlar ya da kısa süreli steroid ilaçlar ekleyebiliriz.

 

Bilgi ve Danışma Formu

Ziyaretçi Yorumları

Meslek hayatı boyunca çok sayıda yurt içi ve yurt dışı eğitim kongreleri sempozyumlar ve estetik kozmetik dermatoloji alanında kurslara katılmıştır. Uzman Doktor Sevda Demirbulak 2022 yılı itibari ile siz değerli danışanlarına ve hastalarına kendi kliniğinde hizmet vermektedir.