Saç kıran bulaşıcı mıdır?

Saç kıran bulaşıcı mıdır?

Paylaş:

Saç kıran yani alopesi areata, madeni para büyüklüğünde saç dökülmeleri ve tutulan alanda kellik yapabilen bir saç hastalığıdır. Dermatoloji uzmanının değerlendirmesi gereklidir.

Saç kıran için en sık aldığım sorulardan biri bulaşıcı olup olmadığıdır. Elbette bulaşıcı bir hastalık değildir. Ancak sıklıkla uzman olmayan hekimlerin ve tabi hastaların karıştırabildiği saç mantarı hastalığına görsel benzediği için yanılgıya sebep olabilmektedir. Bahsi geçmişken saç mantarı hastalığı yani tinea capitis yine para büyüklüğünde dökülmeler yapar ve bulaşıcıdır. Tedavi edilmezse kalıcı saç kaybına yol açabilmektedir. Dermatolojik muayene sırasında ayırıcı tanısı kolayca yapılabilmektedir.

Saç kıran hastalığında en sıklıkla sebep psikolojik stres durumudur. Ancak tiroid hastalıkları ve vitamin eksiklikleri ile kansızlık durumlarını da tetkik etmekte fayda olacaktır.Saç

kıran hastalığının şiddetine göre tedavi seçenekleri mevcuttur. Lokal tedavilerin yanında sistemik ilaçlar ve vitamin takviyeleri ev tedavisi olarak düzenlenir. Kliniklerde ise PRP( platelet rich plasma) tedavisi ve mezoterapi tedavilerinden kişi fayda görecektir. İlerlemiş saç kıran hastalarında ya da diğer tedavilere inatçı olması durumunda kök hücre tedavisi uygulamaktayız. Önemli olan erken dönemde yani hastalığı fark edince hekime danışmak ve tedaviye erken dönemde başlamaktır.

Bilgi ve Danışma Formu

Ziyaretçi Yorumları

Meslek hayatı boyunca çok sayıda yurt içi ve yurt dışı eğitim kongreleri sempozyumlar ve estetik kozmetik dermatoloji alanında kurslara katılmıştır. Uzman Doktor Sevda Demirbulak 2022 yılı itibari ile siz değerli danışanlarına ve hastalarına kendi kliniğinde hizmet vermektedir.