Sivilce hakkında yanlış bilinen neler var?

Sivilce hakkında yanlış bilinen neler var?

Paylaş:

Sivilce ergenlik problemidir.

Yanlış. Sivilce her yaşta oluşabilir. Sivilce oluşum mekanizması basittir. Öncelikle gözenekler sebum ve epitel kalıntısıyla dolar. Ardından tıkanıklık, bakteri yerleşimi ve sivilce oluşur. Ergenlikle başlayan bu süreç yetişkinlikte devam edebilmektedir. Ergenlikte temel problemler sebum yani yağlanma artışı ve hormonal değişiklikler iken ileri yaşlarda yanlı ürün kullanımları kozmetik akneleri daha ön plana geçmektedir. Hangi yaşta olursa olsun amacımız etken problemi ortadan kaldırmak ve hedefe yönelik, kişiye özel tedavi seçenekleri sunmaktır. Kliniğimizde fraksiyonel lazer, dermapen tedavisi, medikal cilt bakımı ve dermatolojik muayene ile tedavi uygulanmaktadır.

Sivilcemi sıkmazsam iz kalmaz.

Yanlış. Bazı sivilceler nodulokistik akne dediğimiz sivilcenin en ağır formları hastalar hiç sıkmasa ya da koparmasa da iz bırakan sivilcelerdir. Bu nedenle sivilceler hızlıca tedavi edilmelidir. Nodulokistik akne grubunda ağızdan isotretinoin etken maddeli Roaccutane, zoretanin benzeri ilaçlar 6 ay-9 ay süreyle kullanılması gerekebilir. Yine de iz kalması durumunda ilaç bitiminde fraksiyonel lazer ile iz tedavileri uygulanabilir.

Sivilce ilaçları kısırlık yapar.

Yanlış. Bu yanlış bilgi sıklıkla Roaccutane ve zoretanin gibi isotretinoin etken maddeli ilaçlar konusunda duyuyoruz. Elbette kısırlık yapmayan ilaçlardır. Ancak kişinin ilaç kullanımı sırasında gebe kalmaması için doğum kontrol yöntemlerinden en az 1 ini tercih etmesi gereklidir. Çünkü ilaç gebelerde ve emzirme dönemlerinde kullanılmamaktadır.
Yağlı cildim var nemlendirici sürmem gerekmez.

Yanlış. Sivilce tedavisinde cilt bakım rutinimiz önem arz eder. Reçeteli ilaçların yanında cildinize uygun temizleme ve nemlendirme ürünleri tedaviye iyi birer destekçidir. Yağsız su bazlı nemlendirici günlük rutinimizde olmalıdır. Hatta sabah c vitamini su bazlı serumlar ve geceye retinoik asit serum sıklıkla önerilmektedir.

Özetlersek akne yani sivilce bir cilt hastalığıdır. Altta yatan hastalıklar ve durumlar düzeltilmedir. Kişiye özel tedavi seçenekleri hastanın cildine ihtiyacına ve sosyal hayatına göre birlikte karar verilmelidir. Şunu da belirtmeliyim ki sivilce tedavisi uzun soluklu bir tedavidir. Lütfen tek bir ilaçla veya tek bir uygulamayla tüm şikayetlerinizden kurtaracağını söyleyen ehil olmayan kişilere güvenmeyiniz. Tedavinizi ve cildinizi dermatolog hekiminize emanet ediniz.

Bilgi ve Danışma Formu

Ziyaretçi Yorumları

Meslek hayatı boyunca çok sayıda yurt içi ve yurt dışı eğitim kongreleri sempozyumlar ve estetik kozmetik dermatoloji alanında kurslara katılmıştır. Uzman Doktor Sevda Demirbulak 2022 yılı itibari ile siz değerli danışanlarına ve hastalarına kendi kliniğinde hizmet vermektedir.