Sivilceyi sıkarsam ne olur?

Sivilceyi sıkarsam ne olur?

Paylaş:

Sivilce yani akne vulgaris oluşum mekanizması temelinde gözenek tıkanması yer alır. Gözenekler sebumla ve kirle tıkandığı zaman siyah nokta ( komedon) veya beyaz nokta ( kapalı komedon) olarak gözükür. Eğer bu aşamada sıkarsak gözenek duvarını parçalama şansımız yine var ancak daha düşüktür.

Peki üzerine bakteri yerleştiğinde sivilceler nasıl görünür? Kırmızı, üzeri sarı renkte iltihaplı bir kabarıklık şeklindedir. Yani biz dermatologlar buna inflame papul diyoruz. Bu aşamada sivilceyi elimizle sıkıştırdığımızda gözenek duvarı zedelenir ve mevcut bakteriyel enfeksiyonu etrafa dağıtmış oluruz. Bu da yeni sivilceler anlamına gelir. Duvarı zedelenen akne lezyonu ise bir sonraki aşama olan nodul yani derin yerleşimli ve iz bırakan sivilce formatına gelir. Noduler akne bizim için önemlidir çünkü hem ağrılı olduğu için hastayı rahatsız eder. Hem de iyi ve doğru tedavi uygulanmaz ise iz bırakabilir.

Özetlersek akne yani sivilcenin hiçbir aşamasında elle sıkıştırma, üzerini yolma istemeyiz. Doğru medikal cilt bakımları ( karbonpeeling, TMC peeling vb) ile cilt bakımı uygulamak ve topikal tedaviler gerekirse sistemik tedaviler ile akneyi tedavi etmek gerekir. Unutmayınız ki akne bir cilt hastalığıdır. Doğru medikal tedavi için lütfen en yakın dermatoloğunuza başvurunuz.

Bilgi ve Danışma Formu

Ziyaretçi Yorumları

Meslek hayatı boyunca çok sayıda yurt içi ve yurt dışı eğitim kongreleri sempozyumlar ve estetik kozmetik dermatoloji alanında kurslara katılmıştır. Uzman Doktor Sevda Demirbulak 2022 yılı itibari ile siz değerli danışanlarına ve hastalarına kendi kliniğinde hizmet vermektedir.