Sonbaharda alevlenen cilt hastalıkları

Sonbaharda alevlenen cilt hastalıkları

Paylaş:

Dermatolojik hastalıklar mevsim geçişlerinde alevlenebilir. Bazı grup hastalıklar kuru ve soğuk havada artarken bazı durumlar yazın daha şiddetli olabilir.

Sonbaharın gelmesiyle birlikte güneşin etkisi azalmaya ve kuru rüzgarlı havaya daha çok maruz kalmaya başlarız. Bu da seboreik dermatit, akne ve cilt kuruluğuna bağlı egzamalar ve kaşıntıların artmasına sebep olabilir.

Seboreik dermatit yağlı egzema olarak da bilinen yüzde veya saçlı deride kızarıklık ve pullanma şikayeti ile görülür. Sebepleri genetik yatkınlık ve yağlı cilde sahip olmaktır. Kuru rüzgarlı ortamlarda artış gösterir. Tedavisinde yağ sentezini azaltan karbonpeeling gibi medikal cilt bakımları , topikal ilaçlar verilebilir. Aralıklarla yapılacak kimyasal peeling işlemleri de cilde faydalıdır. Saçlı deri için özel egzema şampuanları ve losyonları faydalı olacaktır.

Sonbarda diğer artış gösteren durum saç dökülmeleridir. Kişinin yaşadığı bölgeye göre değişmekle birlikte genellikle saçlarımız ilkbahar ve yaz döneminde büyüme evresinde olur. Sonbahar kış döneminde telogen effluvium dediğimiz dökülme artışı yaşayabiliriz. Sıklıkla fizyolojik kabul ettiğimiz bu durumda bazen mezoterapi ve ağızdan destek vitamin ihtiyacı olabilmektedir.

Artan durumlar arasında akne yani sivilceyi saymak mümkündür. Güneş ve deniz akne lezyonlarını yatıştırır. Bu nedenle yine sonbahar kış döneminin gelmesiyle sivilce artışı yaşayabilirsiniz. Dermatoloji kontrolünde fayda olabilir.

Karbonpeeling, kimyasal peelingler medikal cilt bakımları ve aknenin şiddetine göre seçilen ilaçlar faydalı olacaktır.
Egzemalar için bol topikal nemlendiriciler kullanmak ve kurutucu kimyasal sabun ve deterjanlardan kaçınmak faydalı olacaktır. Gerektiğinde elbette dermatoloji kontrolü öneririm.

Özetle sonbahar döneminde artan cilt hastalıklarınız varsa size en yakın dermatoloji kliniğine başvurmak faydalı olacaktır.

Bilgi ve Danışma Formu

Ziyaretçi Yorumları

Meslek hayatı boyunca çok sayıda yurt içi ve yurt dışı eğitim kongreleri sempozyumlar ve estetik kozmetik dermatoloji alanında kurslara katılmıştır. Uzman Doktor Sevda Demirbulak 2022 yılı itibari ile siz değerli danışanlarına ve hastalarına kendi kliniğinde hizmet vermektedir.