Uyuz Tedavisinde Yenilikler- Ziver tablet

Uyuz Tedavisinde Yenilikler- Ziver tablet

Paylaş:

Uyuz hastalığı sarcoptes scabiei paraziti tarafından oluşturulan oldukça kaşıntılı ve tüm aileyi etkileyebilen bulaşıcı bir cilt hastalığıdır. Tedavisi deriye sürülebilen ilaçlar ile yapılabilir. Ev temizliği ve bulaştırıcılığı önlemek önemlidir.

Günümüzde uyuz hastalığı dönem dönem salgın oluşturabilen de bir hastalık aynı zamanda. Özellikle öğrenci yurtları, oteller, pansiyon gibi kalabalık yaşam alanlarında hastaların tespiti ve izolasyonu önem arz etmektedir. Hijyen kurallarına uyulmalıdır.

Son yıllarda lokal ilaçlara direnç gelişmesiyle birlikte ivermektin etken maddeli Ziver tablet ülkemizde bulunabilmektedir. Tek formu vardır ve tek jenerik ismiyle piyasadadır. Dermatolojik muayene sonrasında uyuz tespit edilen dirençli vakalarda aile tedavisi yapılabilmektedir.

Ziver uyuz ilacı nasıl kullanılır?

15 kilogram başına 1 tablet şeklinde alınmalıdır. Maksimum dozu tek seferde 6 tablet olup 80 kilo üzerindeki hastalar için verilebilir. İkinci dozu 8. Günde tekrarlanmalıdır. 15 yaş altı çocuklarda kullanılmaz. Gebelik ve emzirme döneminde yeterli veri olmadığı için önerilmez. En sık yan etkisi sersemlik ve uyku halidir. Ayrıca bulantı, ishal deri döküntüsü ve kaşıntı yapabilmektedir.

Özetle geçmeyen kaşıntı durumunuz varsa veya aile içinde birden fazla kişide kaşıntı oluyorsa dermatolojik muayeneye gitmekte fayda vardır. Dermatolog hekiminiz muayene sırasında gördüğü bulgularla size uyuz hastalığı tanısı koyabilir. Sonrasında öncelikli olarak topikal ilaçlar yetmediği veya inatçı olduğu durumlarda Ziver tablet tedavisi düzenleyebilir.

Bilgi ve Danışma Formu

Ziyaretçi Yorumları

Meslek hayatı boyunca çok sayıda yurt içi ve yurt dışı eğitim kongreleri sempozyumlar ve estetik kozmetik dermatoloji alanında kurslara katılmıştır. Uzman Doktor Sevda Demirbulak 2022 yılı itibari ile siz değerli danışanlarına ve hastalarına kendi kliniğinde hizmet vermektedir.