Zona hastalığı nedir?

Zona hastalığı nedir?

Paylaş:

Zona zoster veya herpes zoster olarak adlandırdığımız halk arasında gece yanığı diye bilinen hastalık durumundan bahsetmek istiyorum. Küçük yaşlarda geçirilen suçiçeği virüsünün dorsal kök gangliyonlarında sinir uçlarında yerleşmesi ve travma veya bağışıklık direncinin düşmesi sonucu ortaya çıkan deri hastalığıdır.

Cilt üzerinde içi su dolu kabarcıklar olarak görülür. Lezyonlar başlamadan dermatom dediğimiz deri bölgesinde ağrı, yanma, batma gibi hisler duyulabilir. Sıklıkla ileri yaş yetişkin hastalığı kabul edilmekle birlikte çocukluk çağında da görebilmekteyiz.

Zona hastalığı tehlikesi var mıdır?

Zona zoster tanısı koyduğumuzda hastamızın genel sağlık parametrelerine bakmakta fayda görürüz. İmmun sistem yetmezliği eşlik edebilir. Sıklıkla da altta yatan fiziksel veya psikolojik stres yer almaktadır. Kemoterapi alan hastalarda, edinsel veya doğumsal immun yetmezlik durumunda görülme sıklığı artar.
Zona nın yüz bölgesinde çıkması durumunda kulağa veya göze yakınsa duyu organlarının ayrıntılı muayenesi ve tedavisi önem arz eder.

Nadir durumunda 3 ten fazla dermatom alanında hastalık görülebilir. Bu durumda da dissemine zona yani yaygın zona hastalığından bahsederiz. Hastamızın yatarak damardan serum tedavisi almasında fayda vardır.
Zona teşhisi aldım ne yapmalıyım?

Öncelikle endişe edilecek bir durum olmadığını belirtmek isterim. Tedaviye çok iyi yanıt veren bir durumdur. Ağrı durumu bazen şiddetli olabilir. Bu durumda güçlü ağrı kesicilerden fayda görmekteyiz.

Zona hastalığı bulaşıcı mıdır?

Suçiçeği önceden geçirmemiş kişiler, hamileler ve çocuklar zona tanısı alan kişiyle temastan kaçınmalıdır. Bulaş halinde kişi suçiçeği enfeksiyonu geçirir.

Zona ağrısı ne zaman geçer?

İleri yaş hastalarımızda deri lezyonları iyileştikten sonra da ağrı devam edebilmektedir. Endişe edilecek bir durum olmadığını belirtmek isterim. B12 vitamini ve ağrı kesicileri 3 aya kadar devam edebiliyoruz.

Özetlersek zona yani gece yanığı hastalığı özellikle mevsim geçişlerinde sıkça görebildiğimiz bir cilt hastalığıdır. Önce ağrı durumu başladığı için bazen kalp ve böbrek taşı ağrısıyla karışabilir. Deri döküntüsü ortaya çıkınca tedaviye başlanmalıdır. 3 gün içinde başlanan tedavi kronik ağrı olması engelleyen bir durumdur.

Tedaviyi dermatolog doktorunuz düzenleyecektir. Tedavide sıklıkla 7 günlük ağızdan tablet tedavisi yeterli olmaktadır.

Bilgi ve Danışma Formu

Ziyaretçi Yorumları

Meslek hayatı boyunca çok sayıda yurt içi ve yurt dışı eğitim kongreleri sempozyumlar ve estetik kozmetik dermatoloji alanında kurslara katılmıştır. Uzman Doktor Sevda Demirbulak 2022 yılı itibari ile siz değerli danışanlarına ve hastalarına kendi kliniğinde hizmet vermektedir.