Lazer epilasyon ile tüylerimden ne zaman kurtulurum?

Lazer epilasyon ile tüylerimden ne zaman kurtulurum?

Paylaş:

Lazer epilasyon yeni çıkan ve gelişen teknolojiler sayesinde kıllarınızdan kalıcı olarak kurtulma olanağı sağlıyor. Kliniğimizde bildiğiniz üzere tüm lazer dalga boyları olan Nd-YAG (1064nm), Diode (810nm), ve Alexandrite (755 nm) lazeri aynı başlıkta atabilen Soprano Ice Platinium orijinal buz lazer epilasyon sistemi kullanıyoruz. Soprano ice lazeri avantajlarını önceki blog yazılarımdan bulabilisiniz. Bu yazıda bahsetmek istediğim konu lazerlerin etki mekanizmaları ve kaç seansta kıllarımdan kurtulabilirim sorusu üzerine olucak.

Deri anatomisi incelediğimizde 3 tabakadan oluştuğunu görürüz. Epidermis en yüzeydeki tabakadır ve dış etkenlerden cildimizi korur. Daha altta dermis tabakası bulunur. Kıl folikülü ve kılı ve cildi besleyen damar ve bağ dokusundan oluşur. Daha altta ise subkutan yağ dokusu bulunur.

Lazer sistemlerine bakarsak en yüzeyde dalga boylarına göre Alexandrie lazer, sonra ora tabakalara Diode lazer ve en derine Nd-YAG lazer ulaşmaktadır. Bu da demek oluyor ki ince ve derin yerleşimli kıl yapısı için Nd-YAG lazerler en başarılısıdır. Ayrıca yine Nd-YAG lazer aynı zamanda kılcal damarları yok ettiği için etkili bir epilasyon sağlamaktadır. Ancak deri ısıtma sağladığından bu lazer sistemi ağrılı olmaktadır. Buz lazer (soprano ice laser) sistemi başlık soğutma sistemi sayeside ağrı sorunu çözülmüş olur.

Lazer epilasyon sistemlerindeki amaç büyüme fazındaki kılların (anagen faz ) dökülmesini sağlamaktır. Tüm vücut kılları birbirinden bağısız olarak yan asenkron şekilde büyüme ve dökülme evresinde olurlar. Her seansta büyüme evresindeki kılları en çok etkileyerek ama diğer kılları da döker yerine zayıflamış kıllar oluşur. Ve bir süre sonra artık yeni kıl yani follikül oluşumu durur. Böylece kılsız alanlar oluşur. Elbette büyüme döngüsü, kıl yapısı kişinin ırksal yapısı, cinsiyeti, hormonal yapısına ve hatta aynı kişi içinde kol bacak gibi bölgelere göre bile farlılık gösterdiğinden seans sayıları değişebilir. Burada size düşen görev doğru yolda olduğunuzu bilmek ve seans aralıklarınıza düzenli olarak devam etmek olmalıdır.

Anajen kıl yüzdesi en yüksek olan sakal ve üst dudak bölgesidir. En az olan alt bacak ve kollardr. Bu demek oluyor ki en zor cevabı bacak ve kollarda alırız. yani uzun seanslar gerekebilir. Elbette bu oranlar kişiye ve ırklara göre değişebilir.

Vücut bölgesi Anagen kıl % Telogen (dökülme süresi) ay
Sakal 70 2.5
Üst dudak 65 1.5
Koltuk altı (aksilla) 30 3
Genital bölge (pubis) 30 3
Kollar
Alt bacaklar
20
20
4.5
6

Bu verilere göre kliniğimizde seans aralıkları 1.5 ay olarak belirlemiştir. yüz bölgesinde ihtiyaca göre 1 ay verilmektedir.
Etkili epilasyon etkili cihazlarla ve kişiye göre hazırlanmış dozlarla alınabilir. İşinde uzman kliniklerde ve bakanlık onaylı cihazlarla yaptırmanızı tavsiye ederim.

Bilgi ve Danışma Formu

Ziyaretçi Yorumları

Meslek hayatı boyunca çok sayıda yurt içi ve yurt dışı eğitim kongreleri sempozyumlar ve estetik kozmetik dermatoloji alanında kurslara katılmıştır. Uzman Doktor Sevda Demirbulak 2022 yılı itibari ile siz değerli danışanlarına ve hastalarına kendi kliniğinde hizmet vermektedir.