Lazer epilasyonda jilet yaptırmak zararlı mıdır?

Lazer epilasyonda jilet yaptırmak zararlı mıdır?

Paylaş:

Lazer epilasyon için kullanılan 3 tip lazer mekanizması bulunur. Bunlar alexandrite lazer sistemi, diode lazer sistemi ve nd-yag lazer sistemidir. Alexandrite lazer sisteminde jilet yapmanız gerekmez. Çünkü bu sistemde cilt üzerindeki kıllar da aynı zamanda yanarak yok olur. Ancak bu sistem bronz tende önerilmez. Çünkü kılları yakarken cildinizde de yanık ve sonrasında lekelere sebep olabilir. Ayrıca yüz kullarında ve ince kıllarda önerilmez. Çünkü bu ince kıllarda uzama kalınlaşma ve artışa sebep olabilmektedir.

Bizim klinikte kullandığımız gibi buz lazer sistemlerinde ve diğer lazer sistemlerinde mevcut kılları jilet ile kısaltmak gereklidir. Çünkü cihazlar kıl köküne etki eder. Cilt yüzeyine ısınma ve yanma olmaması için jilet veya tıraş makinesi kullanmak durumundayız.

Peki esas sorumuza gelelim. Jilet kullanınca bilindiği üzere kıl köklerimiz kalır sadece kılların boyu kısalır. Birkaç gün içinde üzerine lazer ışığı atılarak kıl folikülü hedeflenir. Yaklaşık 15-20 gün içinde de kıllar kökleri yandığından dökülmeye başlar. Literatürde çalışmalar göstermiştir ki kökten alma yöntemlerinin hepsi kıl köklerinin kalınlaşmasına sebep olmaktadır. Ancak jiletle kısaltma yapılan çalışmalarda kıl kökünün kalınlaşmadığı ancak hızlı bir şekilde uzadığı için görsel olarak rahatsızlık verdiği gözlenmiştir. Bir diğer durum da kökten alınan durumlarda her seferde kılların yaklaşık olarak %80 kadarını deri yüzeyinde görmek mümkün olması. Bunun sebebi tüm kıllarımızın bir kısmının (%80) büyüme evresinde diğer bölümünün ara evre ve dökülme döneminde olmasıdır. Jilet yapınca senkron hale gelen yani yüzde yüz tüm kıllarımızı deri yüzeyinde görmeye başlarız. Bu da bize kıl sayısında görece artış varmış gibi gelebilir. Kaldı ki lazer epilasyon süresince çok kısa sürede (ertesi gün genellikle) kıl kökleri tarandığı için kalınlaşma olma ihtimali de tamamen ortadan kalkar.

Özetlersek lazer epilasyon sırasında ve hatta sonrasında kıllar incelince jilet yapmak kıllarınızı artırmaz ve güçlendirmez. Mevcut kıl yapınız nasıl ise aynı şekilde çıkmaya devam eder. Bu nedenle lazer epilasyon döneminde yüz bölgesi dahil olmak üzere jilet yapılabilir, güvenle kullanabilirsiniz.

Bilgi ve Danışma Formu

Ziyaretçi Yorumları

Meslek hayatı boyunca çok sayıda yurt içi ve yurt dışı eğitim kongreleri sempozyumlar ve estetik kozmetik dermatoloji alanında kurslara katılmıştır. Uzman Doktor Sevda Demirbulak 2022 yılı itibari ile siz değerli danışanlarına ve hastalarına kendi kliniğinde hizmet vermektedir.