Botox Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Botox Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Paylaş:

Botox

Botilunum toksin laboratuar şartlarında Clostridium botilinum bakterisinden üretilen protein yapıda bir ilaçtır. Temel hedefi kasları geçici olarak gevşetmektir. Kullanım alanları şaşılık tedavisi, kas spazm tedavisi ve günümüzde sıklıkla estetik amaçlı terleme ile kırışıklık, diş sıkma ve migren tedavisinde kullanılmaktadır.

İlaç olduğu için elbette işin uzmanı bir hekim tarafından ve kişiye özel belirlenen dozlarda ve yine kişiye özel uygun noktalardan tedavi yapılmalıdır.

Günümüzde ülkemizde bulunan botilinum toksin jenerik isimleri Dysport, Nabota, ve Allergan Botox markalarıdır. Dysport botox Fransız menşeyli bir firma olup üretim laboratuarı İngilterede bulunur. 2009 yılında FDA onayı almıştır. Nabota botox menşei Güney Kore dir. 2019 yılında FDA onayı almıştır. Allergan firmasını ilacı Botox ise merkezi Dublin İrlanda menşeidir. FDA onaylıdır.

Hangi botox daha faydalıdır?

Birbirlerine belirgin üstünlükleri olmasa da Dysport yapısı gereği daha uzun etki süresine sahiptir. Ancak bu süreler elbette kişiye göre ve kas hacmine kas gücüne göre farlılık gösterebilmektedir.

Bir kişiye daha önce başka bir marka botox yapılmıştır. Direnç gelişmiştir bu durumda diğer marka ilaca geçilmesi gerekir. Ya da her seferinde farkı marka yapılmasında da bilinen bir sakınca yoktur.

Botox sonrasında nelere dikkat etmeliyim?

En önemli konu 6-8 saat boyunca uzanmak önermiyoruz. Çünkü bu sırada enjekte edilen kas çevresine yayılma olabilir ve yüzümüzde istemediğimiz kaslarda da hareket azlığı oluşabilir.
Diğer önemli konu sıcak ortamda bulunmamak, banyo, fön çektirme gibi durumlar yine 6-8 sat önerilmiyor.
Günlük hayatımıza devam edebileceğimiz yaklaşık 10 dk süren konforlu bir uygulamadır. Etkisi 10 gün içinde başlar ve kişiye göre değişmekle birlikte 4-5 ay kadardır. Sonrasında tekrar uygulama yapmak gerekecektir.

Bilgi ve Danışma Formu

Ziyaretçi Yorumları

Meslek hayatı boyunca çok sayıda yurt içi ve yurt dışı eğitim kongreleri sempozyumlar ve estetik kozmetik dermatoloji alanında kurslara katılmıştır. Uzman Doktor Sevda Demirbulak 2022 yılı itibari ile siz değerli danışanlarına ve hastalarına kendi kliniğinde hizmet vermektedir.