BOTOX

BOTOX

Paylaş:

Botox Nedir?

Botoks, Botulinum toxin kelimesinden kısaltılmış, özünü bir bakterinin (Clostridium botulinum) oluşturduğu proteindir. Bu madde sinirlerden kaslara olan elektriksel iletiyi bloke ederek, uygulanan bölgedeki kasın fonksiyonunu geçici olarak azaltır veya yok eder. Kas fonksiyonunu kaybedip kasılamayınca, üzerindeki ciltte oluşan kırışıklıklar da azalır veya yok olur.

Botox Kimlere Yapılır?

Botox 18 yaş üzeri kadın ve erkek mimik kırışıklığından şikayetçi her bireye uygulanabilir.

Botox nasıl uygulanır?

Botoks bir enjeksiyon işlemidir. Uygulanacak alan temizlendikten sonra ince uçlu özel iğnelerle kas içine küçük dozlarda enjekte edilir. Uygulama 10-15 dk sürer.

Botox etki yerleri nelerdir?

  • Alın bölgesindeki yatay çizgilerde, İki kaş arasında yer alan ve çatık kaş görünümüne yol açan çizgilerde,
  • Kaş kaldırmada
  • Her iki göz yan tarafında yer alan ve yüz yaşlanmasını gösteren çizgiler ve kırışıklıklarda ( kaz ayağı çizgileri),
  • Burun köküne yakın yer alan yatay çizgilerde (bunny lines) , burun ucunun kaldırılmasında,
  • Gülerken üst dişetinin görünmesi tedavisinde (gummy smile)
  • Üst ve alt dudaktaki dikey çizgilerde ( sigara çizgileri )• El ayak ve koltuk altı terlemelerinde

Botox etkisi ne kadar sürer?

Botox uygulama sonrası etkisi ortalama 1 hafta içinde başlar. Kişiden kişiye göre değişmekle birlikte etkisi ortalama 4-6 aya kadar sürebilir. Sonrasında ilacın etkisi geçer ve mimik kırışıklıklarınız geriye döner.

Botox yaptırınca sürekli yaptırmak zorunda olur muyum?

Botox etkisi yavaş yavaş geriye döner ve eski halinizden bir miktar daha iyi olursunuz. Tekrarını yaptırmazsanız daha kötüye gitmez kesinlikle. Ancak düzenli botox uygulamalarında iyilik halinin uzadığı bilinmektedir.

Botox kimlere yapılmaz?

Botox hamilelik dönemi, ve emzirme döneminde ayrıca kas hastalıklarında uygulanmaz.

Botoxu kimler uygulayabilir?

Botoks bu konuda eğitim almış dermatolog, plastik cerrah ve medikal estetisyenlerin uygulaması gereken bir ilaçtır. Aksi taktirde istenilen etkiyi sağlamaz veya göz kapağında düşme, çift görme gibi ciddi komplikasyonlara sebep olabilir.

Botox sonrasında nelere dikkat etmeliyim?

Botox uygulandığı gün en az 4 saat yatar pozisyonda kalmamak, enjeksiyon yerlerini ovalamamak, sıcak ortamlarda( hamam sauna gibi ) bulunmamak gereklidir. Sürekli kullandığınız kan sulandırıcı ilaçlardan doktorunuzu haberdar ediniz. Uygulama sonrasında günlük hayatınıza hemen geri dönebilirsiniz.

Bilgi ve Danışma Formu

Ziyaretçi Yorumları

Meslek hayatı boyunca çok sayıda yurt içi ve yurt dışı eğitim kongreleri sempozyumlar ve estetik kozmetik dermatoloji alanında kurslara katılmıştır. Uzman Doktor Sevda Demirbulak 2022 yılı itibari ile siz değerli danışanlarına ve hastalarına kendi kliniğinde hizmet vermektedir.